TMOV20RP550M
DigiKey Part Number
F4057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP550M
Description
VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
910 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm 3-Lead
Energy
360J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
550 V
Maximum DC Volts
715 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 20mm 3-Lead
Varistor Voltage (Typ)
910 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV