TMOV20RP510E
DigiKey Part Number
F4054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP510E
Description
VARISTOR 820V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
820 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Energy
325J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
350 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
510 V
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
902 V