TMOV20RP460EL2T7
DigiKey Part Number
F11930TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11930CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP460EL2T7
Description
VARISTOR 750V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
750 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Energy
360J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
460 V
Maximum DC Volts
610 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
825 V