TMOV14RP510EL2B7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.732
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
820 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP510EL2B7
DigiKey Part Number
TMOV14RP510EL2B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP510EL2B7
Description
VARISTOR 820V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
TMOV14RP510EL2B7 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Energy
185J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Varistor Voltage (Typ)
820 V
Package / Case
Disc 14mm