TMOV14RP460E
DigiKey Part Number
F11281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP460E
Description
VARISTOR 750V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
750 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Energy
180J
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
610 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Varistor Voltage (Typ)
750 V
Package / Case
Disc 14mm