TMOV14RP175E
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP175E
DigiKey Part Number
F4008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP175E
Description
VARISTOR 270V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
270 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Energy
70J
Capacitance @ Frequency
700 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
243 V
Varistor Voltage (Typ)
270 V
Package / Case
Disc 14mm