TMOV14RP115E
DigiKey Part Number
F4000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP115E
Description
VARISTOR 180V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
35J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Min)
162 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
180 V
Package / Case
Disc 14mm