SZ1SMC12AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMC12AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMC12AT3G
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Detailed Description
19.9V Clamp 75.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V