SZ1SMA11AT3G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
18.2V Clamp 22A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
SZ1SMA11AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMA11AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA11AT3G
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
400W
No
Series
Capacitance @ Frequency
1000pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22A