SMTBJ200B
DigiKey Part Number
SMTBJ200B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMTBJ200B
Description
THYRISTOR 200V 250A DO-214AA
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200V Off-State 250 A Ipp TVS Thyristor DO-214AA, SMB
Category
Current - Peak Pulse (8/20µs)
250 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100 A
Series
Current - Hold (Ih)
150 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Elements
1
Part Status
Active
Capacitance
50pF (Max)
Voltage - Breakover
265V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
200V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - On State
2 V