SMDLCE40-HRA
DigiKey Part Number
18-SMDLCE40-HRATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMDLCE40-HRACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMDLCE40-HRADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDLCE40-HRA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
50pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V