SMDJ54CA
DigiKey Part Number
SMDJ54CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ54CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ54CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 34.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMDJ54CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V