SMDJ36A-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
YAGEO
YAGEO
In Stock: 370
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ36A-HRA
DigiKey Part Number
SMDJ36A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ36A-HRA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ36A-HRA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V