SMDJ130A
DigiKey Part Number
SMDJ130ATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ130ACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ130ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ130A
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
Detailed Description
209V Clamp 14.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMDJ130A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V