SMDJ120A
DigiKey Part Number
SMDJ120ATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ120ACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ120ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ120A
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Detailed Description
193V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMDJ120A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V