SMCLCE51-HRA
DigiKey Part Number
18-SMCLCE51-HRATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMCLCE51-HRACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMCLCE51-HRADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCLCE51-HRA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Detailed Description
82.4V Clamp 18.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
50pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V