SMCLCE26-HR
DigiKey Part Number
18-SMCLCE26-HRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMCLCE26-HRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMCLCE26-HRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCLCE26-HR
Description
TVS DIODE 26VWM 43.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43.1V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
50pF @ 1MHz (Max)
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
43.1V