SMCJ60A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
In Stock: 486
YAGEO
YAGEO
In Stock: 500
96.8V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ60A-HR
DigiKey Part Number
SMCJ60A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ60A-HR
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V