SMCJ51CA
DigiKey Part Number
SMCJ51CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ51CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ51CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 18.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMCJ51CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V