SMCJ43A-HRAT7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 1.408
Datasheet
YAGEO
YAGEO
In Stock: 157
69.4V Clamp 21.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ43A-HRAT7
DigiKey Part Number
SMCJ43A-HRAT7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ43A-HRAT7
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.7A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V