SMCJ33A-HRAT7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 4.991
Datasheet
YAGEO
In Stock: 591
YAGEO
In Stock: 500
53.3V Clamp 28.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ33A-HRAT7
DigiKey Part Number
SMCJ33A-HRAT7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ33A-HRAT7
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V