SMCJ24A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 2.973
Datasheet
Similar
YAGEO
YAGEO
In Stock: 480
38.9V Clamp 38.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ24A-HR
DigiKey Part Number
SMCJ24A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ24A-HR
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.6A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V