SMCJ22CA
DigiKey Part Number
SMCJ22CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ22CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ22CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ22CA
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35.5V Clamp 42.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ22CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
42.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
Yes
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V