SMCJ11A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 1.089
Datasheet
18.2V Clamp 82.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ11A-HR
DigiKey Part Number
SMCJ11A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ11A-HR
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
82.5A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V