SMCG48A-HRA
DigiKey Part Number
SMCG48A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCG48A-HRA
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V