SMCG12A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 486
Datasheet
19.9V Clamp 75.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
SMCG12A-HR
DigiKey Part Number
SMCG12A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCG12A-HR
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.4A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V