SMBJ85CA-E
DigiKey Part Number
18-SMBJ85CA-ETR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMBJ85CA-ECT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMBJ85CA-EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ85CA-E
Description
TVS SURF MT DO214AA - SMBJ85CA C
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V