SMBJ51CA-E
DigiKey Part Number
18-SMBJ51CA-ETR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMBJ51CA-ECT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMBJ51CA-EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ51CA-E
Description
TVS SURF MT DO214AA - SMBJ51CA C
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V