SMBJ170CA-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 5.184
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.100
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 50
Microchip Technology
Similar
275V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ170CA-HRA
DigiKey Part Number
SMBJ170CA-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ170CA-HRA
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V