SMBJ12A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7.589
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3.818
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 15
Similar
YAGEO
In Stock: 323
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ12A-HR
DigiKey Part Number
SMBJ12A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ12A-HR
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V