SMAJ250CA
DigiKey Part Number
SMAJ250CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ250CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ250CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ250CA
Description
TVS DIODE 250VWM 405VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
405V Clamp 1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ250CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
405V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Power Line Protection
Yes
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
250V
Voltage - Breakdown (Min)
279V