SMA6J8.5CA
DigiKey Part Number
18-SMA6J8.5CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMA6J8.5CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMA6J8.5CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J8.5CA
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V