SMA6J28CA
DigiKey Part Number
18-SMA6J28CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMA6J28CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMA6J28CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J28CA
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 13.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.8A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V