SMA6J120A
DigiKey Part Number
18-SMA6J120ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J120A
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 3.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.2A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
133V