SLD26U-017-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.360
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Comchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
42.1V Clamp 121.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
SLD26U-017-B
DigiKey Part Number
SLD26U-017-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD26U-017-B
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC P600
Detailed Description
EDA/CAD Models
SLD26U-017-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
121.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V