SLD16U-017-B
DigiKey Part Number
SLD16U-017-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD16U-017-B
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC P600
Detailed Description
26V Clamp 196.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
SLD16U-017-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
196.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V