SJ6016N1RP
DigiKey Part Number
F11332TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11332CT-ND - Cut Tape (CT)
F11332DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ6016N1RP
Description
SCR 600V 16A TO-263 (D2PAK)
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 600 V 16 A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Series
Current - Off State (Max)
10 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
188A, 225A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
6 mA
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - On State (It (AV)) (Max)
10 A