RUEF300K-2
DigiKey Part Number
RUEF300K-2HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RUEF300K-2HFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUEF300K-2
Description
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
10.8 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Height - Seated (Max)
0.710" (18.03mm)
Current - Trip (It)
6 A
Lead Spacing
0.199" (5.05mm)
Current - Max
100 A