RKEF375K
DigiKey Part Number
RKEF375K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RKEF375K
Description
PTC RESET FUSE 60V 3.75A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 3.75 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
22 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
17 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
60 mOhms
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3.75 A
Height - Seated (Max)
0.992" (25.20mm)
Current - Trip (It)
7.5 A
Lead Spacing
0.199" (5.05mm)
Current - Max
40 A