QV6016RH3TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 990
Datasheet
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 16 A Through Hole TO-220AB
QV6016RH3TP
DigiKey Part Number
18-QV6016RH3TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QV6016RH3TP
Description
TRIAC ALTERNSTR 600V 16A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
20 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V