QV6016LH3TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 16 A Through Hole ITO-220AB
QV6016LH3TP
DigiKey Part Number
18-QV6016LH3TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QV6016LH3TP
Description
TRIAC ALTRNSTR 600V 16A ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
20 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
ITO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V