PSX3XLUB0700X
DigiKey Part Number
5666-PSX3XLUB0700X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSX3XLUB0700X
Description
FUSE SEMI 1500VDC 3XL SIZE 700A
Detailed Description
700A 1.5 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Rectangular, Blade
Current Rating (Amps)
700A
Size / Dimension
5.067" L x 2.894" W x 3.130" H (128.70mm x 73.50mm x 79.50mm)