PSX3XLFL1000X
DigiKey Part Number
5666-PSX3XLFL1000X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSX3XLFL1000X
Description
FUSE SEMI 1500VDC 3XL SIZE 1000A
Detailed Description
1kA 1.5 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Rectangular
Current Rating (Amps)
1kA
Size / Dimension
5.043" L x 2.894" W x 3.130" H (128.10mm x 73.50mm x 79.50mm)