PSX3XLFL0800X
DigiKey Part Number
5666-PSX3XLFL0800X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSX3XLFL0800X
Description
FUSE SEMI 1500VDC 3XL SIZE 800A
Detailed Description
800A 1.5 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Rectangular
Current Rating (Amps)
800A
Size / Dimension
5.043" L x 2.894" W x 3.130" H (128.10mm x 73.50mm x 79.50mm)