PSR070UL0250Z
DigiKey Part Number
5666-PSR070UL0250Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR070UL0250Z
Description
FUSE SQUARE 250A 1.3KVAC/1KVDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250A 1.3 kVAC 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 150kA DC
Current Rating (Amps)
250A
Size / Dimension
2.811" L x 1.693" W x 1.929" H (71.40mm x 43.00mm x 49.00mm)