PESD0402-240
DigiKey Part Number
PESD0402-240TR-ND - Tape & Reel (TR)
PESD0402-240CT-ND - Cut Tape (CT)
PESD0402-240DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD0402-240
Description
TVS DIODE 24VWM 40VC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40V (Typ) Clamp Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PESD0402-240 Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
40V (Typ)
Mfr
Applications
Ethernet, HDMI
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
0.25pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V