P4KE400A
DigiKey Part Number
F6140TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6140CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4KE400A
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
548V Clamp 750mA Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P4KE400A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
750mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V