MDRR-DT-15-20-F
DigiKey Part Number
HE567-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDRR-DT-15-20-F
Description
SWITCH REED SPDT 180MA 120V
Manufacturer Standard Lead Time
66 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPDT 15 ~ 20AT Operate Range 5W 180mA (AC), 250mA (DC) 120 V Through Hole
Category
Power - Rated
5W
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Operate Time
0.7 ms
Series
Release Time
1 ms
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
Axial
Type
Glass Body Reed
Length - Overall
2.034" (51.66mm)
Circuit
SPDT
Size - Body
0.100" Dia x 0.580" L (2.54mm x 14.73mm)
Operate Range
15 ~ 20AT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Switching
180mA (AC), 250mA (DC)
Capacitance
1 pF
Voltage - Switching AC
120 V
Current - Carry
1.5A (DC)
Voltage - Switching DC
175 V