LVR125S-240
DigiKey Part Number
LVR125S-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVR125S-240
Description
PTC RESET FUSE 240V 1.25A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 1.25 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LVR125S-240 Models
Category
Time to Trip
23 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
165 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
440 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
240V (265V Int)
Size / Dimension
0.835" Dia x 0.209" T (21.20mm x 5.30mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Height - Seated (Max)
1.079" (27.40mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Lead Spacing
0.400" (10.15mm)
Current - Max
12.5 A