LFJ600601CID
DigiKey Part Number
LFJ600601CID-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFJ600601CID
Description
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 60 A 600V 1 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
Current Rating (Amps)
60 A
Mfr
For Use With/Related Products
Class J Fuses
Series
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Box
Fuseholder Type
Block
Part Status
Active
Number of Circuits
1
Mounting Type
Voltage
Fuse Size
1.063" Dia x 2.374" L (27mm x 60.3mm)